Aktualności

„Oto ja – uczeń”

30 września 2018 16:30

Już dawno ks. Marcin marzył, żeby KOSTKA była we Wrześni! Jak zawsze znalazł odpowiednią „teologię”. – Przecież we Wrześni odbył się strajk dzieci. A Stasiu też był po trosze buntownikiem...

Już dawno ks. Marcin marzył, żeby KOSTKA była we Wrześni! Jak zawsze znalazł odpowiednią „teologię”. – Przecież we Wrześni odbył się strajk dzieci. A Stasiu też był po trosze buntownikiem. Września może być symbolicznym miejscem na to spotkanie – marudził pod nosem.

Po dwóch latach marzenie się ziściło. Ponad 800 młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej świętowało 29 września we Wrześni wspomnienie patrona św. Stanisława Kostki. Towarzyszyli nam duszpasterze oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, który spowiadał, modlił się z nami i przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania.

„Pamiętacie, jak słyszeliśmy o kobiecie, która ze swoim grzechem przyszła do Chrystusa, a On na powrót uczynił ją piękną? Przeżyliśmy to dzisiaj. Choć po całym dniu wydajecie mi się zmęczeni, to jednak po doświadczeniu przebaczenia jesteście piękni” – mówił do młodych Prymas, który zrezygnował z wcześniej przygotowanego tekstu homilii i chodząc wśród młodych po płycie hali zachęcał ich, by jak 12 –letni Jezus w świątyni, a potem ich patron św. Stanisław Kostka, mieli odwagę powiedzieć sobie „muszę być w tym, co jest Boże”.

„To nie jest nakaz, to musi być pragnienie. To rozpoznaję jako najistotniejsze w życiu, nawet gdyby inni tego nie rozumieli. Być złączonym z Jezusem. To jest fundament wszystkiego” – podkreślił Prymas dopowiadając, że na tym fundamencie trzeba budować swoje życie, wzrastać i dojrzewać. „Bycie umiłowanym synem czy córką Boga, bycie uczniem, wzrastanie, musi się jednak sprawdzać w konkrecie życia, a nie w marzeniach, pragnieniach czy słowach” – wskazał dalej abp Polak przypominając młodym, że i Jezus po odnalezieniu w świątyni wrócił z rodzicami do Nazaretu i tam dojrzewał w mądrości i łasce u Boga i u ludzi. „I ty masz swój Nazaret, do którego dzisiaj wrócisz” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że właśnie w zwyczajnej codzienności, pośród najbliższych, w domu i szkole trzeba „chcieć być w tym, co Boże”. Tłumaczył też młodym, że to wzrastanie i dojrzewanie musi odbywać się we wspólnocie, wśród innych, bo człowiek dojrzały nie jest samolubnym buntownikiem, ale potrafi być z drugimi i razem z nimi budować wspólnotę.

To był dzień pełen wrażeń. Spotkanie zorganizowano w hali sportowej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1. Po wstępie muzycznym i tanecznej rozgrzewce wysłuchaliśmy konferencji franciszkanina o. Cordiana Szwarca OFM, a po przerwie obiadowej wzięliśmy udział w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. Wśród spowiedników był też abp Polak, który wcześniej sam skorzystał z sakramentu pokuty i pojednania. Popołudniową część spotkania zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, który Prymas niósł wśród modlącej się w hali młodzieży.

Towarzyszyły dwa zespoły muzyczne. Oprawę nabożeństw i kończącej świętowanie Mszy św. przygotował zespół „Nowa Pieśń” z Inowrocławia, a do tańca i wspólnego śpiewu w czasie koncertu porwał wszystkich zespół „niemaGOtu”, znany m.in. z hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni”.