Wojciech
30 kwietnia 2018 12:00

Pielgrzymka ku czci Głównego Patrona Polski ma z jednej strony przypomnieć młodym zasługi św. Wojciecha dla naszego narodu, a z drugiej ma być impulsem do podjęcia nowej ewangelizacji...
Coroczna pielgrzymka z okazji uroczystości ku czci Głównego Patrona Polski ma z jednej strony przypomnieć młodym zasługi św. Wojciecha dla naszego narodu, a z drugiej ma być impulsem do podjęcia nowej ewangelizacji, bo jak mówił przed paroma laty na nieszporach bp Edward Dajczak: „Bóg ciągle czeka na świadków, którzy wyjdą z własnych domów, z własnych narodów i będą wędrowali. Niekoniecznie na inne kontynenty, ale do człowieka przy sąsiednim biurku w pracy, do sąsiada po drugiej stronie klatki schodowej, któremu się nigdy w niedzielę drzwi nie otwierają”.
Za początek tego pielgrzymowania można uznać rok 1938, kiedy to gnieźnieńscy harcerze wyruszyli po raz pierwszy szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Tę dobrą inicjatywę przerwała wojna. Wrócili do niej już spadkobiercy – w 1991. W 2005 roku na Forum Młodych do Gniezna przybyli także pielgrzymi z Inowrocławia. Rok później dołączyły grupy z innych miejscowości naszej archidiecezji, m.in. z Wągrowca, Chodzieży, Janowca Wlkp., Żnina, Kłecka, Gniewkowa, Mogilna, Trzemeszna, Witkowa, Słupcy, Zagórowa, Wrześni, Czerniejewa, a nawet z Bydgoszczy. Z młodymi Polakami niejednokrotnie pielgrzymowali także Czesi z diecezji Hradec-Kralove.
Po przybyciu do Gniezna w sobotę, młodzież uczestniczy we Mszy św. w bazylice prymasowskiej, a następnie bierze aktywny i pełny udział w celebracji uroczystości odpustowych: w nieszporach, wieczornej procesji z relikwiami św. Wojciecha do kościoła pw. św. Michała, niedzielnej procesji na plac św. Wojciecha, Mszy św. odpustowej, podczas której delegacja młodzieży odpiera z rąk Prymasa Polski księgę Pisma Świętego.
Najbliższa pielgrzymka: 21 – 24 kwietnia 2022 roku
Trasa: Inowrocław – Strzelno – Trzemeszno – Gniezno