Na pieszo

Markowice

31 maja 2018 20:00

Od 2001 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. W naszym regionie w przeddzień papieskiej niedzieli organizowana jest piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Markowickiej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw...

Od 2001 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Do podjęcia tych inicjatyw włącza się cała Polska. W naszym regionie w przeddzień papieskiej niedzieli organizowana jest piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Markowickiej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw. Od kilku lat do markowickiego sanktuarium przychodzi młodzież m.in. z Inowrocławia, Gniewkowa, Kruszwicy, Strzelna, Mogilna, Barcina, Janikowa.

Można powiedzieć śmiało, że przez tyle lat pielgrzymka wrosła w jesienny krajobraz kujawskiej ziemi. Co roku gimnazjaliści (i nie tylko) na początku września pytają: kiedy do Markowic? ;-)

W tym roku obchodzić będziemy XVIII Dzień Papieski pod hasłem: „Promieniowanie ojcostwa”. Jak czytamy na stronie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – w tym Dniu Papieskim nasze rozważania i działania chcemy zogniskować wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  1. W bieżącym roku przeżywać będziemy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia)
  2. W tym roku przeżywać też będziemy rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego– działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.
  3. Dzień Papieski będziemy też niewątpliwie przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Więcej szczegółów na temat pielgrzymki w połowie września! A na razie zachęcamy, aby przygotowania i obchody XVIII Dnia Papieskiego stanowiły zaproszenie do lektury pism K. Wojtyły, zwłaszcza wspomnianego dramatu „Promieniowanie ojcostwa”. Chcemy bowiem, aby dotarła do nas głębia myślenia Naszego Patrona. Uzupełnienie niech stanowią dwie książki: „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”. Wspaniałym streszczeniem dokonanym przez samego św. Jana Pawła II jest homilia wygłoszona w Kielcach 3 czerwca 1991 roku w czasie IV pielgrzymki do  Ojczyzny. Znajdujemy w niej aktualne dzisiaj wyraźne wskazania moralne.

Najbliższa pielgrzymka: 13 października 2018 roku
Trasa: Inowrocław – Markowice